Auto nedrží přímý směr, stále je ho nutné korigovat volantem. Co je to?

Goto down

Auto nedrží přímý směr, stále je ho nutné korigovat volantem. Co je to?

Příspěvek  fanax za Thu Mar 17, 2011 1:14 pm

Prosím o názor, čím by to tak mohlo nejspíš být?

Auto nedrží přímý směr, stále jsou nutné mírné korekce volantem. Vypozoroval jsem, že:
-je to nezávislé na bočním větru,
-nezávislé na přidání/ubrání plynu,
-s největší pravděpodobností nezávislé i na kvalitě/sklonu vozovky (s tímhle si nejsem 100% jistý, špatně se to poznává),
-na podvozku nic nemlátí, nepozoruju žádné vůle v řízení.

Ještě cca před rokem jezdilo auto perfektně, od té doby se změnilo (ne z tohoto důvodu, ale protože už vykazovaly znatelné vůle):
-vyměněny horizontální táhla (tyčky) řízení (origo v Renaultu, cena jako za pozlacené Suspect ) - cca před rokem,
-táhla (tyčky) stabilizátoru - cca před rokem,
-vyměněny spodní čepy řízení (na ramenech) - před měsícem,
-vyměněny čepy řízení - před měsícem,
-provedena geometrie - před měsícem,
-zbývající dva silentbloky na ramenech jsou "údajně" v pořádku,
-auto je obuto na kvalitních zimních pneu Dunlop.

Po výměně spodních a horních čepů jsem začal nestabilitu pozorovat. Nemusí to být způsobeno výměnou, prostě jen předtím táhlo auto doprava a doleva při zrychlování a zpomalování a různě plavalo, tak jsem to přikládal právě těm čepům.

Auto má nyní najeto 150tkm. Mě samotného napadá:
-tlumiče (mají nárok, otázka je, zda by se KO tlumíče projevovaly takto - máte s tím někdo zkušenost?),
-silentbloky ramen (proti mluví, že nic na podvozku nemlátí a servis tvrdí, že jsou OK),
-horní uložení tlumičů,
-špatně nastavená geometrie.

Nechce se mi moc postupovat metodou pokus-omyl, to jsem aplikoval u původního Scénica a stálo to dost peněz ... Poradíte, napovíte?

Naposledy upravil fanax dne Thu Mar 17, 2011 1:55 pm, celkově upraveno 1 krát

fanax

Poeet p?íspivku : 44
Registration date : 09. 03. 10

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Auto nedrží přímý směr, stále je ho nutné korigovat volantem. Co je to?

Příspěvek  maky za Thu Mar 17, 2011 1:31 pm

Zdarec Fanax, zkus zkontrolovat brzdy předních kol, zda nezůstávají viset ( přidřené brzdiče, kolo přibržďuje a táhne na stranu kde je přidřeno), zvedni, po zabrždění a zatoč kolem, nezapomeň vykvaltovat, potom ať ti při zvednutém a zajištěném autě někdo opatrně sešlápne brzdu a po jejím uvolnění se musí zase točït volně, po sundání kola když po zabrždění a uvolnění zahýbeš s brzdičem, tak musí být volně posuvný na čepech. Když nic jiného tak to stojí jen čas a trochu námahy.... čau a šťastnou ruku přeje maky
maky

Poeet p?íspivku : 2482
Registration date : 21. 01. 10

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  fanax za Thu Mar 17, 2011 1:57 pm

Díky za nápad. Předpokládám ale, že brzdy by táhly na jednu stranu a ne v jeden moment na jednu a hned zase na druhou aniž bych se dotknul pedálu. V brzdách to nebude ...

fanax

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  Lazak za Thu Mar 17, 2011 2:14 pm

Táhne ti to na jednu stranu, nebo na obě? Možná bych zkusil prohodit kola do kříže, jasan není to standardní postup, ale tím jak ti to lítalo před opravou tak se mohly ty gumy nepatrně sjet. za zkoušku nic nedáš...

Lazak

Admin

Poeet p?íspivku : 547
Registration date : 26. 07. 08

Zobrazit informace o autorovi http://grandscenic.forumn.org

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  fanax za Thu Mar 17, 2011 3:00 pm

Netáhne to na žádnou stranu. Zdá se, že jede absolutně rovně, ale jinam než přímo :-). Takhle napsáno to vypadá jako blbost, ale je to tak. Tak nějak se nedá nastavit volant tak, aby auto jelo stále v přímém směru. Vždy trochu doleva nebo trochu doprava, pořád je nutné dorovnávat přímý směr. Příklad - jedu po rovném úseku dálnice a neustále pošťuchuju volant drobet doleva, drobet doprava, drobet doleva, drobet doprava ... A jak píšu, před cca rokem jezdilo auto bezvadně. Pneumatiky - no čistě teoreticky by to taky mohly mít na svědomí, to uvidím, až na konci března nahodím letní kola, od pohledu jsou ale krásně rovnoměrně sjeté a bez osekání.

fanax

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  Popenec za Thu Mar 17, 2011 4:06 pm

Hoj,
tak stejný problém mám i já. Nějak zvlášť to neřeším, ale zároveň mě to trochu štve. Docela mě udivuje, že když sednu ženě do Twinga (podotýkám, že to auto je 12 let staré a nemá ani tyčky stabilizátorů) a jedu s ním, tak na rovince jede klidně i kilometr furt rovně a ani se z toho směru nehne, což u Scenica jaksi není možné. Co s tím dělat nevím.... Ale asi s tím dělat nebudu nic ;-)

Renault Twingo - r.v. 1999, 1.2, 43kw, poloautomat, shrnovací střecha.... Prcek jak má být.
Popenec

Poeet p?íspivku : 673
Registration date : 24. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  berko za Thu Mar 17, 2011 5:06 pm

dělali jste geometrii?
berko

Poeet p?íspivku : 710
Registration date : 02. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  Popenec za Thu Mar 17, 2011 5:15 pm

Já mám geometrii udělanou před rokem, ale auto to dělá stejně pořád.

Renault Twingo - r.v. 1999, 1.2, 43kw, poloautomat, shrnovací střecha.... Prcek jak má být.
Popenec

Poeet p?íspivku : 673
Registration date : 24. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  mkb za Thu Mar 17, 2011 5:42 pm

Podobný problém se u mně nastal po výměně tlumičů. Od té doby auto jede trochu doleva. (politicky nepříjemné Very Happy ) Je to jen malinko, ale je rovnat se to musí. Servis s tím neudělal samozřejmě nic.
mkb

Poeet p?íspivku : 118
Registration date : 25. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  berko za Thu Mar 17, 2011 6:11 pm

a co vaše váha ,neni to auto moc nakloněno na stranu řidiče? geek
berko

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  maky za Thu Mar 17, 2011 7:44 pm

Zdarec, tak jsme se posunuli kousek dál , možná tím správným směrem, 90%je to geometrie, naši mazlíčkové jsou předokolky, tak musí mít 0- 2 mm rozbíhavost, teda aspoň tak je to nejběžnější, no a jestli mají "0", nebo nesprávně nastavené strany... tak to potom mají např: správnou rozbíhavost ale na každé straně jinak /.....I asi takto graficky znázorněno, pak si autíčko jezdí kam chce.... Kdyby ti to táhlo jen do leva, tak by se s určitou nadsázkou dalo říci, že je to váhou řidiče, ale já mám 115 kg ale do leva to netáhne. ( k volbám nechodím, šupáci sou všichni!!!!). Ona geometrie u našich autíček je dost náročná záležitost, není to jen sbíhavost, ale záklon čepu, odklon kola, závlek čepu, změna geometrie při propérování a spousta dalších hledisek. také v tom může mít prsty náš posilovač řízení. je to běh na dlouhou trať.. No a jak píšet, tak se to vždy ukáže po zásahu do PN. Ono vyměnit tlumiče znamená rozhození celého nastavení kola. No a výměna čepu na tyčce ani nemluvě, dáš o závit míň a jsi o milimetr jinde ( teda pokud se nemýlím, už si nepamatuju jemné stoupání závitů ale je to v tabulkách, tak po mě neházejte kamení jestli sem se sek). Čus maky
maky

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  mkb za Thu Mar 17, 2011 8:05 pm

No, když nevadí váha Makyho, tak mých 85kg ten problém asi taky nebude. Ostatně i se spolujezdcem je situace stejná. Ale o té geometrii. Jistě na chování řízení má vliv záklon rejdového čepu a odklon (příklon) kola. Ale myslím, že tyto hodnoty zde seřizovat nelze. ( Naposled jsem šteloval odklon na Š130). No a sbíhavost (rozbíhavost) by na to zásadní vliv mít neměla. Tu nelze nastavit na každé straně jinak.
mkb

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  berko za Thu Mar 17, 2011 8:08 pm

udělal bych geometrii a prohodil kola
berko

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  mkb za Thu Mar 17, 2011 8:17 pm

Geometrie dělána 2x, kola zimní - letní (staré/nové). Stále stejné.
mkb

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  maky za Thu Mar 17, 2011 8:32 pm

Zdarec, chyba Mbk to právě jde, na jedné i druhé straně jsou rejdové páky a do nich jsou zasazeny kulové čepy, které jsou našroubovány na spojovačkách. No a tam právě otočíš o otáčku víc je to v háji. Proto se šteluje sbíhavost ( v našem případě rozbíhavost na obou stranách, obě spojovačky), aby právě nebyly v nejhorším případě různé rejdy (poloměry otáčení) na každé straně jiné, a tím také dochází k jiným záklonům a příklonům apod. také může mít vliv jak píše Lazák a berko nižší tlak , nebo menší průměr ( vice sjeté ) kolo a už to zahýbá, ale stále jen na jednu stranu, proto to uhýbání na jednu a hned na druhou stranu typuju na špatnou sbíhavost. maky
maky

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  mkb za Thu Mar 17, 2011 8:51 pm

Maky, já se v autech již dlouho nevrtám. Vycházím ze starších aut. Ale když hnu se sbíhavostí na jedné straně, projeví se to na obou stranách. Na jednostranné uhýbání auta to vliv nemá. Připouštím, bude nakřivo volant. Nicméně nevím, jak do toho dnes zapadá posilovač. (To jsme tenkrát neměli Very Happy Very Happy )
mkb

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  maky za Thu Mar 17, 2011 9:07 pm

No právě, taky už v autodílně nedělám od roku 1980, ale ještě sem stihnul měření geometrie optikou, kde se právě (oproti měření tyčí) ukázalo že máš nestejné spojovačky, křivě příčku volantu, nestejné úhly rejdů, atd. Ale máš pravdu v tom, že při jízdě po rovině a správné velikosti rozbíhavosti, by se nestejná délka spojovaček mimo nerovné příčky volantu projevovat neměla.
maky

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  svar za Fri Mar 18, 2011 5:54 am

Po překousání celýho románku mě napadá, že by mohla být chyba tam, kde bys ji měl asi nerad, ale posilovač řízení. Vzhledem k tomu, že je elektrický, tak bych hledal chybu v nastavení středové polohy. Takže diagnostika a nechat ho prověřit.
svar

Poeet p?íspivku : 2409
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Nepřesnost řízení

Příspěvek  vlkr za Fri Mar 18, 2011 8:29 am

Zdravím všechny,

nejsem sice moc velký/dobrý technik, ale myslím že zde bude na vině posilovač, mám pocit že jsem to někde i četl. Jde o to, že v západní evropě řídí auta typu MPV většinou ženy, tudíž je řízení na normálního člověka (myslím chlapa Laughing ) "přeposilované". Pak se řízení jeví při jízdě v přímém směru jako necitlivé, s neustálým dorovnáváním přímého směru. No a čím má auto více najeto, obzvláště na našich oranicích, pardon silnicích... Řízení dostane co proto a ten pocit nejistoty se stupňuje.
Podobně jsem to zažil po změně vozidla ze Škody Felicie bez posilovače na R.Mégane combi s posilovačem. Tam byly ty pocity ze začátku naprosto šílené, ale řízení bylo naprosto v pořádku. Po přesedlání na Granda už jsem to tak nezaznamenal, asi jsem si zvykl, navíc by Scéniky měly mít proměnnou sílu posilovače, což Megan neměl.

vlkr
vlkr

Poeet p?íspivku : 52
Registration date : 25. 03. 09

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  fanax za Fri Mar 18, 2011 8:59 am

->maky: Podle mne lze nastavit jen sbíhavost/rozbíhavost, záklon/odklon je dán konstrukčně. Spojovací tyčky (horizontální táhla) jsou dotaženy napevno na hřeben řízení, na tyčky jsou našroubovány čepy řízení a jejich polohou na spojovací tyččce se seřizuje právě sbíhavost/rozbíhavost.

->berko: Geometrii dělal servis po výměně čepů ramene a čepů řízení u Pneu Šafránek. Mám od toho i protokol a takový matláci, aby nastavili 0 přeci jenom nebudou (tím neříkám, že nastavili rozbíhavost správně).

->vlkr:Nastavením posilovače to nebude - jak jsem psal, minulý rok ještě jezdilo auto perfektně. A to i po slavném update sw řídící jednotky.

->berko: Váhou řidiče to také nebude. Jednak mám "jen" 75 kg, ale hlavně to chování není závislé na zatížení auta (je ale pravda, že manželka na sedale spolujezdce váží o 25 kg míň, že bych jí pod nohy zkusil dát malý pytel cementu? Twisted Evil ).

->svar: Noooo, tak to by mohl bejt. Nastavení středové polohy. Kdysi jsem v Renaultu slyšel, že s geometrií chtějí nastavit v řídící jednotce středovou polohu. Klidně to mohli v servisu namontovat šejdrem a geometrii udělali jen na rovně naotočený volant. Tak jo, šoupnu to do Renaultu a uvidíme - stejně tam musím, už mi zase po zimě nejede klima (minule v Renaultu jen doplnili a žádnou netěsnost nenašli).

fanax

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  fanax za Tue Apr 05, 2011 8:05 am

Pneumatikami to není, na letních se auto chová stejně.

Při přezouvání pneu jsem objevil dvě věci:

1) Nový čep na pravé straně má už prodřenou prachovku (ani ne po 2 měsících!). Budu ten šmejd reklamovat, ale myslím, že se mnou vymetou (a nerad bych taky dojel na to, že sice čep vymění, ale neudělají geometrii a já pak zničím pneu nebo něco podobného ...).

2) Vůbec se mi nezdají silentbloky zadní nápravy. Přikládám foto - můžete se někdo podívat, jestli vaše vypadají podobně nebo jsou tyhle úplně v čudu (což vypadají)? Fotka je dělaná při vyndaným kole, takže náprava je právě v maximálním zdvihu (a silentblok v maximálním krutu).

levá strana / pravá strana:

fanax

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  fanax za Thu May 26, 2011 7:21 am

Tak problém z velké části vyřešen!
Maky měl pravdu - až teď jsem si v rámci roční prohlídky u Renaultu nechal udělat geometrii a na protokolu je vidět, že levé kolo bylo poněkud šejdrem. Takže geometrii po výměně čepů (ne u Renaultu) buď zfušovali nebo jenom vyfakturovali ...
Teď už zase auto jezdí rovně.
Teď se mi auto už jen trochu divně kolébá při pomalém přejezdu nerovností (v létě asi dám nové tlumiče - to už si po těchle zkušenostech udělám sám, jako vždycky předtím) a možná se juknu na to uložení zadní nápravy.
Díky za pomoc!

P.S. Nemáte někdo zkušenost s výměnou těch silentbloků uložení zadní nápravy? Jak moc jsou zalisovaný, jestli je dostanu ven bez ohřátí a jestli musí ven celá náprava nebo stačí vždy jen vyvěsit na jedné straně?

fanax

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  maky za Thu May 26, 2011 11:28 am

Tak Fanax dobrá zpráva, že ti to zase jezdí rovně.... ale má hodně pravdy i svar, tím, že nebyl stejný rejd na obou kolech byla mimo středová poloha posilovače a ten si hledal střed a auto mohlo courat ze strany na stranu.
maky

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  fanax za Thu May 26, 2011 11:48 am

Nojo, mě zmátlo, že auto netáhlo na žádnou stranu. Jen jsem ho musel honit po silnici ze strany na stranu ... :-)

fanax

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek  Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: